Uz Zemes gaidāmas viesuļvētras ar ātrumu līdz 300km/h: Zinātnieki steigšus brīdina par briesmīgu parādību

Meteoroloģija un Viesuļvētras: Safira-Simpsona Skala un tās nozīme var ietekmēt visu pasauli! 

Tagadējie meteoroloģiskie novērojumi Atlantijas un Klusajā okeānā nodrošina precīzu kategorizāciju viesuļvētrām, izmantojot 1971. gadā izstrādāto Safira-Simpsona skalu (SSHS). Šī sistēma iedala viesuļvētras piecos dažādos līmeņos, no 1 līdz 5, balstoties uz to intensitāti.

Kategorizācija notiek, ņemot vērā vēja ātrumu, kas tiek mērīts vienas minūtes laikā 10 metru augstumā virs zemes virsmas. Šis parametrs kalpo par galveno indikatoru viesuļvētras spēkam un potenciālajam ietekmes līmenim.

Piektā kategorija tiek uzskatīta par visaugstāko, kur vēji pūš ar ātrumu, kas pārsniedz 252 kilometrus stundā. Tas ir iespaidīgs rādītājs, kas pārsniedz pat reaktīvo lidaparātu pacelšanās ātrumu. Ar šādu vēju ātrumu viesuļvētras var radīt postošu ietekmi uz apkārtējo vidi un infrastruktūru, veidojot spēcīgu un bīstamu dabas parādību.

Jaunie Zinātniskie Pētījumi Parāda Tendences Uz 6. Kategoriju Viesuļvētrām un Saistībām ar Globālo Sasilšanu

Nesen veiktie pētījumi ASV Enerģētikas departamenta Lorensa Bērklijas Nacionālajā laboratorijā un Nacionālajā okeānu un atmosfēras pārvaldē (NOAA) ir nākuši klajā ar prognozēm, kas liecina, ka ir pienācis laiks apsvērt 6. kategoriju viesuļvētrām, ņemot vērā globālo sasilšanu. Šīs pētnieku konstatētās tendences liecina, ka laikapstākļu anomālijas kļūs arvien spēcīgākas un neparedzamākas.

Zinātnieki, tostarp klimatologs Maikls Vehners no Lorensa Bērklijas Nacionālās laboratorijas un Džeimss Kosins no NOAA, savos pētījumos, publicētajos žurnālā PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), pamato savu viedokli, izmantojot piemērus no vēstures. Viņi uzsvēra vairākas viesuļvētras, kurās vēja ātrums jau agrāk pārsniedzis 5. kategorijas robežas, pat ievērojami to pārsniedzot.

Šīs jaunās atklāsmes parāda saistību starp viesuļvētrām un globālo sasilšanu, kas rada augošu satraukumu zinātnisko aprindu vidū. Turpmākajos gados šie pētījumi varētu sniegt jaunus ieskatu par vides izmaiņām un tās ietekmi uz dabas parādībām.

Pētījumi par Tropisko Ciklonu Intensitātes Pieaugumu

Pētījumi par tropisko ciklonu intensitāti un to tendencēm rāda satraucošus rezultātus. Šīs dabas parādības, zināmas arī kā taifūni, viesuļvētras vai uragāni, ir kļuvušas spēcīgākas un intensīvākas pēdējo gadu laikā, iezīmējot pārmaiņas klimatiskajos apstākļos.

2013. gada taifūns Haijans, zināms arī kā supertaifūns Jolanda, pierādīja šo intensitātes pieaugumu, sasniedzot vēja ātrumu 315 kilometri stundā. Turpinoties šai tendencei, 2015. gadā viesuļvētra Patrīcija sasniedza vēja ātrumu 346 kilometri stundā, norādot uz vēl lielāku intensitāti.

Nesenākajā vēsturē, 2021. gadā taifūns Surigae pievienojās šim augstās intensitātes sarakstam, sasniedzot vēja ātrumu 315 kilometri stundā. Šie fakti parāda, ka spēcīgo tropisko ciklonu skaits gadā saglabājas aptuveni 90 ciklonu robežās, bet parādās tendence uz intensīvākiem un vēja ātrumu ziņā augstākiem cikloniem.

Šīs norises iezīmē nepieciešamību turpināt pētījumus par klimata izmaiņām un to ietekmi uz dabas parādībām, nodrošinot pamatus drošības un resursu plānošanai reģionos, kurus var skart spēcīgi tropiskie cikloni.

Tomēr negaidīti ir ticis paziņots, ka drīzumā ir sagaidāms, kas vairāk…

Lasi raksta turpinājumu nākamajā lapā

You may also like...