27. Jūlijā gaidāms pilnmēness aptumsums – Būs pats spilgtākais šajā gadsimtā – Un tas nebūt nenozīmē labas lietas

Mēness aptumsumi notiek 2-3 reizes gadā, bet ne vienmēr tie ir pilni vai novērojami Eiropā. Dažkārt aptumsuma vērošanu ierobežo nelabvēlīgie laikapstākļi. Pēdējo reizi Latvijā pilns Mēness bija vērojams 2015. gada 28. septembrī. Nākamreiz Mēness aptumsumu varēsiet vērot 2019. gada 21. janvāra rītā, un pēc tam būs vairāku gadu pauze, jo pēc tam nākamais aptumsums būs 2025. gada 7. septembrī.

Taču tā nav vienīgā debesu parādība, ko šogad varēsim novērot! 11. augustā iedzīvotāji varēs vērot daļēju Saules aptumsumu, taču prieks būs īss, jo to varēs vērot tikai nepilnu pusstundu Latvijas ziemeļos ar pavisam nelielu fāzi – 0,02. Rīgā gan tas nebūs vērojams.

Atšķirībā no Saules aptumsuma, lai vērotu Mēness aptumsumu, nekāds speciāls aprīkojums nav nepieciešams, to var droši vērot ar neapbruņotu aci. Galvenais ir skaidras debesis un piemērota vieta, kur skatu neaizsedz koki, ēkas.

Latvijas Astronomijas biedrībā darbojas astronomijas profesionāļi un interesenti, lai sabiedrībā popularizētu astronomiju. Latvijas Astronomijas biedrībā sniedz savu ieguldījumu arī žurnāla “Zvaigžņotā debess” tapšanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī, kā arī regulāri rīko informatīvas sanāksmes. Par viņu darbībām vairāk varat uzzināt mājaslapā www.lab.lv.

Par astronomiju latviešu valodā regulāri ziņas publicē portāls starspace.lv, kurš ir vienīgais šāda veida portāls latviešu valodā. SIA StarSpace popularizē astronomiju, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus. Par viņu darbību lasāms mājaslapā www.starspace.lv.

You may also like...