Latvijā ticis novērots neraksturīgi milzīgs cenu kāpums – Kā to skaidrot?

Šī gada aprīlī, salīdzinot ar martu, par 0.9% pieaudzis patēriņa cenu līmenis, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Dažādām grupām tas pieaudzis atšķirīgi – pakalpojumiem par 0.3%, taču precēm par 1,1%.

Cenu kāpumu, kas ir straujāks nekā līdzvērtīgā periodā iepriekšējos gados, lielākoties ietekmējis degvielas cenu kāpums. Tāpat pieaugums novērots arī apģērbiem un apaviem – tas ir lielāks nekā ierastais sezonālo izmaiņu līmenis. Statistiski patēriņa cenu līmenis pēdējos gados aprīlī palielinājies vidēji par 0.4%.

Aprīlī, līdzīgi kā martā, novērojams cenu pieaugums patēriņa precēm, jo raksturīgi palielināt cenas sezonai raksturīgiem apģērbiem un apaviem. Šogad šis pieaugums ir bijis otrs straujākais kopš 1998. gada, bet straujākais pieaugums ir bijis pagājušā gada aprīlī.

Mēneša laikā apavu un apģērbu izmaksas ir palielinājušās līdz pat 7.4%, kas attiecīgi ir palielinājuši kopējo patēriņa cenu līmeni par 0.4%. Arī ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem novērojams cenu kāpums par 1.2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielinājuši par 0.2%.

Šajā grupā pieaugums vērojams pasažieru aviopārvadājumos un degvielā. Degvielas pieaugums Latvijā bijis 2.2%, tāpat pieauga arī pasaules naftas cenas – tās mēneša laikā pieauga par 8%.

Šķir nākamo lapu un lasi raksta turpinājumu

You may also like...