CSDD Paziņojis, ka jau drīzumā visus autovadītājus sagaida milzu izmaiņas! Kaimiņvalstīs jau tas pieņemts

No 2025. gada janvāra sākuma Latvijas autobraucējus sagaida pamatīgas izmaiņās, kas skars pilnīgi visus. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvji sniedz visaptverošu pārskatu par esošo situāciju un nākotnes perspektīvām, skaidrojot gaidāmās izmaiņas transportlīdzekļu tehniskās apskates procesos Latvijā.

CSDD rosinājusi izskatīt iespēju likvidēt parastās transportlīdzekļu tehniskās apskates uzlīmes. Organizācija akcentē Eiropas Savienības normatīvo aktu nozīmi, kas varētu ļaut digitalizēt tehniskās apskates sistēmas. Ja tas notiktu, Latvija būtu gatava pielāgoties jaunajiem standartiem. Tomēr tas ir tikai iesākums un nav viss, jo būs vēl izmaiņas.

Tomēr joprojām nav skaidrības par iespējamām digitālajām sistēmām vai dokumentiem, kas varētu aizstāt pašreizējās uzlīmes; turklāt nav pilnībā izvērtētas šīs jaunās sistēmas ieviešanas izmaksas. Satiksmes ministrs Kaspars Brikšens uzsvēra, ka ir svarīgi pielāgoties digitālajam laikmetam, norādot, ka standarta uzlīmes vairs nebūs vajadzīgas. CSDD jau ir sākusi izstrādāt risinājumu, lai pilnībā pārietu uz digitālajiem ierakstiem.

Tādējādi novēršot fizisko uzlīmju nepieciešamību. Šīs izmaiņas atbilst vispārējai digitalizācijas tendencei, sniedzot lietotājiem lielākas ērtības mijiedarbībā ar iestādēm. Latvijā aktuāla tehniskās apskates uzlīmju sistēma darbojas kā fiziska norāde par vides un drošības noteikumu ievērošanu un veiksmīgu tehnisko apskati.

Šīs uzlīmes tiek uzlīmētas uz konkrētām transportlīdzekļa vietām, piemēram, logiem vai paneļiem, un tajās tiek parādīta atbilstošā informācija, tostarp pārbaudes datums un kods. Rezultātā uzlīme sniedz skaidru norādi par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli.

Sākot ar 2000. gadu, Igaunija ir aizstājusi transportlīdzekļu fiziskās tehniskās apskates uzlīmes ar digitalizētiem sertifikātiem. Šajos sertifikātos ir informācija, ko inspektors fiksē pēc pārbaudes, nodrošinot papildu kontroli pār transportlīdzekļa statusu, šķērsojot robežas vai braucot citās valstīs. Igaunijā pašreizējā sistēma neprasa reģistrācijas apliecībā ievietot uzlīmes, jo policijai ir pieejami satiksmes reģistra digitālie dati.

Pēc Latvijas CSDD pārstāvja teiktā, tehniskās apskates uzlīmes piedāvā izteiktas priekšrocības, tostarp iespēju atmaskot krāpniecību un identificēt autovadītājus. Auto žurnālists Pauls Timrots arī uzsver, ka uzlīmēs redzamā informācija var palīdzēt identificēt transportlīdzekļa īpašnieku.

Daudzas Eiropas Savienības valstis, piemēram, Austrija, Vācija un Francija, pēc tehniskās apskates izmanto uzlīmes. Tomēr ir arī valstis, kas izvēlas izmantot digitālos sertifikātus vai alternatīvas metodes. Šīs valstis pašlaik ievieš novatoriskas tehnoloģijas, lai garantētu informācijas pieejamību un transportlīdzekļu regulēšanu digitālajā jomā.

You may also like...