Izmanto tikai pasi? Gaidāmas pārmaiņas, kas daudziem varētu nepatikt

Lai gan daži Latvijas iedzīvotāji par savu svarīgāko dokumentu izvēlās pasi, daudzi nu ir pārgājuši uz elektronisko identifikācijas karti. Lai veicinātu šo karšu popularitāti, no nākamā gada paredzēts atcelt pielāgoto maksu par e-paraksta lietošanu. Pilnīgai pārejai uz ID kartēm liels izaicinājums ir Saeimas vēlēšanas, kurās dalību apstiprina ar zīmogu pasē. Taču, neskatoties uz to, no 2023. gada ID kartes būs obligāts dokuments visiem Latvijas iedzīvotājiem. Tiem iedzīvotājiem, kam nākamgad beidzās termiņš pasei jārēķinās ar to, ka Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes nodaļās būs obligāti jāizņem identifikācijas karte.

Arī pases būs iespējams atjaunot, taču tas nebūs obligāti. Lai izvairītos no papildus finansiālā sloga, ID karšu termiņš tagad būs 10 gadi. Tām tiks pievienotas ari papildus funkcijas, un e-paraksta veikšana no nākamā gada būs bezmaksas pakalpojums. Tiks arī strādāts pie jauna dizaina, kura galvenais uzlabojums būs krāsaina fotogrāfija. Vēl nav zināms, vai maksa par kartes izņemšanu tiks paaugstināta, taču tā būs daudz zemāka nekā par pasēm.

Jau tagad ID kartes tiek pasūtītas vairāk nekā pases, un nu jau 120 000 Latvijas iedzīvotāju ir atteikušies no papīra formāta pasēm. Pases gan joprojām būs vajadzīga, ja plāno braukt uz valstīm, ar kurām Eiropas Savienībai joprojām ir bezvīzu režīms, piemēram, Krieviju. Arī Saeimas vēlēšanu process tiks izmainīts līdz ar jauno ID karšu ieviešanu.

Tagad vēlēt var tikai ar pasēm, kurās var iespiest zīmogu. Indijā un citās valstīs šī problēma tika atrisināta ar tinti iezīmējot nagu. Tas gan ir lēts variants, bet Centrālā Vēlēšanu Komisija atzīst, ka tas ir vecmodīgi.

Lai to atrisinātu, Saeimas vēlēšanās tiks izmantots vēlētāju reģistrs un iepriekš sagatavoti saraksti. Lai saglabātu iespēju nobalstot jebkurā iecirknī, jauno kārtību papildinās ar iespēju vēlētāju pārbaudīt tiešsaistē. Šādu kārtību jau izmēģinās nākamā gada Eiroparlamenta vēlēšanās.

You may also like...