Jau drīzumā apsver iespēju neiedomājami sodīt iedzēruša šofera visus pasažierus – Sodi būs milzīgi

Nesenā TV24 raidījuma “Preses klubs” raidījumā satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis ierosināja saukt pie atbildības pasažierus, kuri atrodas transportlīdzeklī, kuru vada kāds alkohola reibumā. Savukārt Artis Velšs, kurš pilda docenta pienākumus Valsts policijas koledžā, šajā jautājumā pauž atšķirīgu viedokli.

Pēc viņa domām, vainu vai atbildību par vadītāja rīcību piedēvēt citai personai ir kļūdaini. Velšs arī nepiekrīt idejai par kriminālapsūdzības izvirzīšanu tiem, kuri nespēj saskatīt vai noteikt autovadītāja reibuma pakāpi. Velss apgalvo, ka par jebkādām kriminālapsūdzībām ir vainojams tikai iereibušais vadītājs, nevis kāds no pasažieriem, kas atrodas transportlīdzeklī. Tomēr tas iezīmē tikai šī dialoga sākumposmu!

Tiek noteikta atbildība par veselības traucējumiem, ko izraisījušas citas vielas, izņemot alkoholu. Tomēr, ja maisījumā ir alkohols, kļūst grūti atšifrēt, vai persona vada transportlīdzekli narkotiku reibumā. Dažos gadījumos taksometra vadītājs var nonākt nedrošā situācijā, jo īpaši, ja tiesībaizsardzības iestādes viņu aiztur par braukšanu reibumā. Ja tas notiek, pasažieris, kuram, iespējams, nav iepriekšējas pazīšanās ar vadītāju, netīšām tiek iesaistīts pārkāpumā.

Velss apgalvo, ka piedāvātais risinājums nepalīdzētu cīņā pret braukšanu dzērumā. Patiesībā tas tikai pasliktinātu situāciju. Viņš uzsver, ka pašreizējie pasākumi, lai ierobežotu braukšanu dzērumā, piemēram, transportlīdzekļu konfiskācija un juridisku seku noteikšana, ir izrādījušies ārkārtīgi efektīvi.

Lasi vēl : Šī gada ziema liks pamatīgi visiem nobālēt! Sinoptiķi izteikuši nepatīkamu prognozi par drīzo ziemu

Pēc Velša teiktā, šīs lietas atrisināšana ir pakāpeniska darbība, kas prasīs ievērojamu laiku. Jāuzsver, ka tūlītējs šīs problēmas risinājums nav iespējams.

Krimināllikumā pērn novembrī tika veiktas lielas izmaiņas, no kurām viena no būtiskākajām izmaiņām ir kriminālatbildības ieviešana personām, kuras vada vai kontrolē mehānisko transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija asinīs vai izelpā pārsniedz 1,5 promiles. Turklāt pie kriminālatbildības tiks saukti arī tie, kuri pie stūres sēdušies narkotisko vielu reibumā.

Diemžēl pašreizējā pieeja šī jautājuma risināšanai ir nepietiekama. Problēmas būtība, kā minēts iepriekš, izriet no kognitīviem traucējumiem tiem, kuri izvēlas vadīt transportlīdzekli reibumā. Ir ļoti svarīgi atzīt, ka problēmas pamatā ir sabiedrības attieksme un uzskati, jo mēģinājums iesaistīties racionālā sarunā ar iereibušu cilvēku, visticamāk, nedos pozitīvus rezultātus. Tāpēc sabiedrības uztveres nozīmi nevar pārvērtēt. Ja pie transportlīdzekļa tiek novērota persona alkohola reibumā, par to nekavējoties jāziņo attiecīgajām iestādēm, uzsvēra Irbītis.

You may also like...