Nepatīkama vēsts visiem iedzīotājiem! Pastāv risks, ka no Jaunā gada tomēr netiks palielināta minimālā alga!

Kurš to būtu domājis, ka iet tik švaki, pie tam Latvijāir viena no pašām zemākajām algā visā Eiropas savienībā, kas priekš mums ir milzīgs kauna traips. Taču izrādās, ka ar to vēl ir kārtīgi par maz, lai šis viss nebeigtos. Latvijas Darba devēju konfederācija LDDK Valsts prezidentam nosūtīja īpašu aicinājumu neizsludināt 27. Oktobrī Saeimā apstiprināto likumprojektu “Grozījumu Darba Likumā”, kas attiecīgi paredz minimālās algas celšanu, ziņo LDDK. Tomēr arī šajā situācijā jāņem vērā, ka priešā ir daudz nezināmā, jo viss nemaz nav tik vienkārši!

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone paziņojusi, ka likumprojekta sagatavošanā nemaz nav ievēroti labas likumdošanas principi. Kā arī Latvijas tiesību aktos noteiktā minimālās mēneša darba algas noteikšanas un pārskatīšanas kārtība, kas neesot galīgi pareizi. Tāpat LDDK vairākas reizes jau uzvēra atbalstu minimālās algas pieaugumam šajā situācijā norādot uz nepieciešamību noteikt attiecību pret vidējo darba samaksu iepriekšējā gadā. Tādā veidā var izstrādāt sabalansētu kritērijus minimālās algas prognozētais noteikšanai. Tomēr, kur uzrodas problēma, ka minimālā alga nemaz varētu netikt pacelta?

Šeit uzreiz sākās tas, ka LDDK aicina Valsts prezidentu ļoti rūpīgi ņemt vērā, ka Latvijā darbaspēka izmaksas ir daudz, daudz augstākas nekā Baltijas reģiona kaimiņvalstīs. Minimālās algas palielinājums tikai radīs ļoti būtisku slogu atsevišķās nozarēs un reģiona darba devējiem. Arī Latvijā piemērotais diferencētais neapliekamais minimums ļoti būtiski ietekmē nodokļu slogu pie dažādiem atšķirīgiem atalgojuma līmeņiem. Līdz ar to, tas tikai radīs daudz papildu nevajadzīgu problēmu.

Tieši šajā ziņā strauja minimālās algas pacelšana, noteikti rada krasu spiedienu uz lielālku atalgojuma pieaugumu citās algu grupās. Tas attiecīgi palielina darbaspēku izmaksas, virstundu apmaksa, minimālo VSAOI, darba nespējas lapu apmaksa kā arī dīkstāves pabalsti. Šajā situācijā LDDK ziņoja, ka nav uzklausīti darba devēju iebildumi par visām sekām, kādas var rasties, enerģētikas krīzes laika apstākļos rados darba devējiem vēl lielāku slogu.

Līdz ar to LDDK ļoti skaidri vērš uzmanību tam, ka tik būtiska lēmuma pieņemšana ignorēt sociālos partnerus, kuri būtībā ir tie, kas rada iekšzemes kopproduktu un ir sociāli atbildīgi pret valsti nepgronozējamos brīžos.Tomēr LDDK uzskata, ka šobrīd noteikti vajadzētu atlikt minimālās algas celšanu. Šis neesot īstais brīdis, kad to darīt!

You may also like...