Vai jaunais veselības nodoklis patiešām būs taisnīgs? Daudzi no tā tiek atbrīvoti, bet godīgie maksā!

2018.gadā tika pasludināts jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums un par vienu procentu tika palielināts sociālais nodoklis personām, kas veic sociālās iemaksas pilnā nodokļu režīmā. Izmaiņas paredz, ka tikai šī iedzīvotāju grupa turpmāk varēs saņemt visus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. Tāpat šo veselības aprūpes grozu saņems arī minimālo algu saņēmēji, uz pusslodzi strādājošie un valsts automātiski apdrošinātās personu grupas – pensionāri, bērni, skolēni, pilna laika studenti, invalīdi un citas sociāli mazaizsargātas grupas.

Tiem, kuri neveic sociālās iemaksas vai ir nodarbināti citos nodokļu režīmos, tika paredzēts, ka no šā gada viņi saņems minimālo veselības aprūpes grozu. Viņi var veikt brīvprātīgas veselības apdrošināšanas iemaksas – 51,6 eiro par 2018.gadu, 154,8 eiro par 2019.gadu. Šobrīd tie ir kopā vairāk kā 61000 mikrouzņēmumu darbinieki, sezonas laukstrādnieki, patentmaksas maksātāji, nestrādājošie un nereģistrētie bezdarbnieki un pašnodarbinātie, kuri veic iemaksas pensiju fondos. Līdz 2019.gadam tikai 5500 iedzīvotāju bija veikuši iemaksas savā veselības aprūpē kopā par 805 000 eiro.

Šo divu grozu veselības aprūpes sistēmas ieviešanas spēkā stāšanos pagarināja līdz šā gada 1.jūlijam. Pagaidām gan joprojām notiek debates par kardinālu sistēmas mainīšanu, jo pret jaunizveidoto iepriekšējās veselības ministres Andas Čakses sistēmu, iebilst tagadējā ministre Ilze Viņķele. Nodokli un viena procentpunkta veselības apdrošināšanu varētu automātiski aprēķināt visu nodokļu maksāšanas režīmos strādājošajiem. Tiek meklēti vēl kādi risinājumi.

Tiek uzskatīts, ka veselības budžetam piešķirtie 805 000 eiro esot par agru. Nav izprotama cilvēku rīcība, jo viņi vēl nesteidz pieprasīt apdrošināšanas naudas atmaksu. 2019.gada sākumā Nacionālais veselības dienests saņēma vien 180 iesniegumus par naudas atmaksu, no kuriem 30 iedzīvotājiem tā ir pārskaitīta kopā ap 5000 eiro jeb vidējais 170 eiro katram.

Līdz ar to nav taisnīgi, ka par pirmajiem sešiem šā gada mēnešiem, ne visi darba ņēmēji seņemtu pārmaksāto sociālo nodokli vienu procentpunktu, no kura pusi maksāja darba devējs un pusi darba ņēmējs. Atbildi uz jautājumu, kāpēc kādam atmaksā pārmaksāto nodokli, kāda – neatmaksā, komentē Veselības ministrijas preses sekretāre Anna Strapcāne (vienoti ar Nacionālo veselības dienestu):

Šķir nākamo lapu un lasi raksta turpinājumu

You may also like...