Drīzumā pamatīgi celsies algas un neapliekamais minimums! LBAS negaidīti paziņo milzu jaunumus

Ir grūti noliegt pašreizējo apstākļu drūmumu, īpaši, ja ņem vērā niecīgo minimālo algu. Tomēr Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzskata, ka ir pamats būt optimistiskiem par gaidāmajiem uzlabojumiem. Tomēr ir ļoti svarīgi atzīt un izpildīt noteiktas pamatprasības, lai nodrošinātu šo ierosināto papildinājumu veiksmīgu ieviešanu. Lai pilnībā izprastu šo priekšnosacījumu nozīmi un paredzamās izmaiņas, apskatīsim tos tuvāk.

Acīmredzot Latvijā ir jāpaaugstina minimālā alga, kā arī būtiski jāpaaugstina neapliekamais minimums. Pašreizējais scenārijs ir kļuvis neilgtspējīgs. LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns intervijā LTV raidījumam Rītas panorāma uzsvēra šī jautājuma aktualitāti. Ir ļoti svarīgi pārbaudīt, vai šīs modifikācijas izpaudīsies tuvākajā nākotnē vai arī tie ir tikai tukši vārdi. Lai pilnībā izprastu pašreizējo situāciju un tā būtību, iedziļināsimies tajā.

Baldzēns būtiski uzsvēra gan neapliekamā minimuma, gan minimālās algas palielināšanas nozīmi. Lai gan ir ļoti svarīgi neatstāt novārtā pēdējo, ir svarīgi atzīt, ka tas ietekmē nedaudz vairāk par 16% iedzīvotāju. Netaisnība, ko nodara šis šaurais fokuss atstumtajiem, rada nopietnas bažas. Tāpēc ir jāapsver rīcības virziens, ko veiks personas, kuras skārusi šī atšķirība.

Galvenais jautājums, protams, attiecas uz gaidāmās ekonomikas atveseļošanās laiku, par ko mēs nekavējoties runāsim. Taču šobrīd notiekošajā diskusijā par inflāciju Baldzēns pārliecinoši apgalvo, ka tā šobrīd ir sasniegusi nepārspējamus augstumus. Tas ir novedis pie tā, ka ievērojams skaits strādnieku ir saņēmuši niecīgu atalgojumu vai dažos gadījumos arī nekādu atalgojumu. Šī neveiksmīgā situācija neapšaubāmi ir satraucoša, īpaši ņemot vērā pašreizējos apstākļus.

LETA nesen paziņoja, ka Lietuvas valdība ir atbalstījusi ierosinājumu nākamā gada laikā palielināt minimālo algu par papildu 10%. Šī attīstība ir apbēdinoša, jo tas nozīmē, ka minimālā alga pirms nodokļu nomaksas kopumā būs 924 eiro. Zīmīgi, ka tas ir būtiski, ņemot vērā, ka tas ir būtisks uzlabojums, salīdzinot ar pašreizējo situāciju Latvijā.

Turpretim Latvija 2023. gada janvārī piedzīvoja ievērojamu minimālās algas pieaugumu no 500 eiro līdz 620 eiro. Tomēr šis skaitlis par 24% atpaliek no minimālās algas Lietuvā. Plašāku izpratni par minimālās algas progresēšanas un neapliekamā minimuma palielināšanas iespējām skatiet pievienotajā video intervijā.

You may also like...