Jau drīzākajā laikā šīm automašīnām Latvijā tiks liegta Tehniskā apskate un piedalīšanās ceļu satiksmē

Andris Kulbergs, Saeimas deputāts un Auto asociācijas prezidents, piedāvā Latvijai uzlabot esošo situāciju, ieviešot pieeju, kuru Lietuva jau sekmīgi praktizē. Viņa ieteikums ir, lai Latvija pieņemtu identisku pieeju un izmantotu šo stratēģiju kā risinājumu. Būtībā viņš iesaka, ka, ja atklājas, ka transportlīdzekļa odometra rādījumi ir mazāki par iepriekš noteikto slieksni, kas bijis iepriekšējā MOT (tehniskās apskates) laikā, tad šo transportlīdzekli aizliedz izmantot koplietošanas ceļos. Šāds pieejas modelis būtu pilnīgi racionāls un varētu efektīvi ietekmēt transportlīdzekļu tirgus godīgumu.

Latvijā, CSDD (Ceļu satiksmes drošības direkcija) aktīvi veic transportlīdzekļu tehniskās apskates un rūpīgi iekļauj odometra rādījumus savā datu sistēmā. Tas nozīmē, ka informācija par nobraukumu tiek precīzi dokumentēta un glabāta CSDD datubāzē. Šī sistēma ļauj viegli piekļūt konkrēta transportlīdzekļa odometra rādījumiem, izmantojot transportlīdzekļa numura zīmi vai reģistrācijas numuru, nodrošinot ātru un ērtu piekļuvi šai informācijai bez jebkādām papildu izmaksām.

Andris Kulbergs uzsver, ka šāda pieeja varētu efektīvi novērst odometra manipulācijas, piedāvājot skaidru un pārredzamu sistēmu, kurā izsekojamība un godīgums ir galvenās vērtības. Ieviešot Lietuvas modeli, Latvija varētu veicināt uzticību automašīnu tirgum un nodrošināt, ka patērētāji tiek informēti un aizsargāti no negodīgām praksēm. Tādējādi šis ierosinājums varētu būt solis pretī drošam un godīgam transportlīdzekļu tirgum Latvijā.

Pašreizējā situācija saistībā ar transportlīdzekļu odometra manipulācijām Latvijā ir satraucoša un raisa daudzas bažas. Šajā kontekstā rodas problēma, kur šādas manipulācijas paliek nepārbaudītas un netiek sodītas. Kā rezultātā transportlīdzekļi ar nepatiesiem nobraukuma rādījumiem brīvi šķērso ceļus, neuztiekoties ar nekādām sekām. Šī situācija liek pircējiem uzņemties papildu pienākumus, veicot rūpīgu izpēti un apstiprinot nobraukuma datus, meklējot informāciju CSDD datubāzē, pirms veic transportlīdzekļa iegādi.

Ir vērts norādīt, ka, lai gan Latvijā ir administratīvs sods personām, kas ir iesaistītas odometra manipulācijās vai piedāvā šādu pakalpojumu, šie sodi tiek piemēroti reti. Administratīvo pārkāpumu departaments Iekšlietu ministrijā ziņo, ka pēdējo divu gadu laikā nav reģistrēts neviens pārkāpums saistībā ar odometra manipulācijām. Turklāt informācija par izpildītajiem sodiem, kas noteikti saskaņā ar CSL 81. pantu, ir ierobežota un nepilnīga.

Lai efektīvi risinātu šo problēmu un aizsargātu patērētājus un nozari no krāpnieciskām darbībām, nepieciešams ieviest alternatīvas soda metodes, jo pašreizējā sistēma nav parādījusies pietiekami efektīva. Odometra manipulācijas rada negatīvas sekas gan patērētājiem, kuri var nonākt sarežģītās situācijās, iegādājoties transportlīdzekli ar nepatiesiem nobraukuma rādījumiem, gan nozarei kopumā, jo vainīgie var izvairīties no pienākuma atbildēt par savām krāpnieciskajām darbībām. Šajā sakarā ir gaidāmas straujas un efektīvas izmaiņas, lai uzlabotu esošo situāciju un novērstu odometra manipulāciju nekontrolētu izplatību. Šādas izmaiņas ir būtiskas gan no tiesiskās, gan ekonomiskās perspektīvas, veicinot godīgu un uzticamu transportlīdzekļu tirgu Latvijā.

You may also like...