Klajā nākušas ziņas nepatīkamas ziņas saistībā ar “AirBaltic!” Kas notiks tālāk?

ES daudznacionālā korporācija “Airbus” un Kanāda “Bombardier” bija iesaistītas masveida amatpersonu korupcijā vairākās pasaules valstīs tieši tajā laikā, kad “airBaltic” parakstīja lidmašīnu nomas un pirkuma līgumu ar “Bombardier”, tas ir, 2012. rezumējot “Neatskarīgā” Pēc iepazīšanās ar “Reuters” un “Financial Times” publikācijām.

2018. gadā Air Baltic pasūtītās lidmašīnas Bombardier CS-300 pēkšņi kļuva par Airbus A220-300 lidmašīnām saskaņā ar Airbus un Bombardier vienošanos par Bombardier C sērijas lidmašīnu būvniecības projekta akciju iegādi. No otras puses, šā gada sākumā Air Baltic paziņoja par pēdējo no 12 Bombardier Q400 NextGen turbopropelleru dzinējiem, kas noslēgti 2010. gadā, nomas līguma pārtraukšanu.

Visu šo izmaiņu rezultātā “airBaltic” flotei šobrīd vajadzētu sastāvēt tikai no 40 “Airbus A220-300” (iepriekš “Bombardier CS-300”) lidmašīnām, bet līdz 2024.gadam to skaitam vajadzētu sasniegt 50. Tā vismaz ir, šā gada 27.februārī publicētā intervijā “Neatkarīgajai” sacīja “airBaltic” direktoru padomes priekšsēdētājs Martins Gauss.

Milzīgo kukuļu došana
Šā gadsimta otrās desmitgades sākumā “Airbus” un “Bombardier” bija iesaistīti daudzos koruptīvos darījumos dažādās pasaules valstīs. Abi uzņēmumi maksāja ievērojamus kukuļus, lai noslēgtu līgumus par savu lidmašīnu nomu vai pasūtījumu izgatavošanai. Reuters rakstīja, ka lielākās apsūdzības bija vērstas uz divu ražotāju rīcību Indonēzijā, kur tie īstenoja “masveida kukuļdošanas shēmu”, lai uzpirktu Indonēzijas valstij piederošās aviokompānijas Garuda amatpersonas. Bombardier gadījumā stāsts ir par sešu Bombardier CRJ1000 pārdošanu 2012. gadā un vairāku citu iznomāšanu Garuda Airlines. 2020. gadā Garudai jau ir 18 Bombardier CRJ1000 lidmašīnas.

Lasi vēl : Pircēja ļoti sašutusi par redzēto “LIDL” veikalā! “Nekad vairs uz LIDL neiešu!”

Pēdējos gados Rietumu galvenā pretkorupcijas aģentūra ir atcēlusi apsūdzības abu uzņēmumu vadītājiem apmaiņā pret miljardiem dolāru sodu. 2020. gadā Airbus piekrita samaksāt rekordlielu summu 3,6 miljardu dolāru apmērā, lai nokārtotu apsūdzības, ko izvirzījušas Lielbritānijas, ASV un Francijas pretkorupcijas iestādes. Svarīgi ir – nevis upuri, ko var uzskatīt par Indonēziju un citām valstīm, kas ir spiestas iegādāties augstas cenas lidmašīnas, bet gan šīs Rietumu valdības aģentūras.

Tāpēc Indonēzijas valdība ir pretojusies. Vēl 2020. gadā tā piesprieda bijušajam Garudas priekšsēdētājam Emirsjam Sataram astoņu gadu cietumsodu par kukuļņemšanu un naudas atmazgāšanu. Arī vairākas citas amatpersonas tika ieslodzītas. Tomēr “Airbus” traģēdijas vadībā amatpersonas, kas uzpirkušas amatpersonas, palika nesodītas, bet Indonēzijas nodokļu maksātāji nav ieguvuši ne santīma no uzņēmuma samaksātajām soda naudām, un Indonēzijas valdība vienmēr ir atteikusies sadarboties ar valdību. Apvienotās Karalistes Nopietnas krāpšanas birojs. Tas nozīmē, ka tā vairs nesniegs Apvienotajai Karalistei nekādu informāciju par tās izmeklēšanas rezultātiem Bombardier lietā, kamēr tai nebūs garantijas, ka tā saņems savu daļu no soda, ja tiks panākta tā sauktā atliktā kriminālvajāšanas vienošanās ar bijušo Bombardier. amatpersonas teica. rakstīja.

“airBaltic” izvēlēts, ņemot vērā degvielas ekonomiju
Var teikt – kāds mums sakars ar Indonēzijas un citu tālo zemju problēmām. Diemžēl gan “Airbus”, gan “Bombardier” paplašināja savu vērienīgo amatpersonu uzpirkšanas praksi, lai pārdotu vai iznomātu savas lidmašīnas aviokompānijām dažādās pasaules valstīs, kas sakrita ar M. Gausa pārņemšanu uzņēmuma vadībā. Latvijas nacionālā aviokompānija “airBaltic” sākusi savu “airBaltic” flotes paplašināšanas kampaņu. Ne tikai izvēlējās Bombardier lidmašīnu, bet arī piedalījās pilnīgi neizprotamajā darījumā par Bombardier kļūšanu par Airbus.

Pats M. Gauss jau minētajā intervijā Neatkarīgajai sacīja: “Kad 2012. gadā sāku vadīt uzņēmumu, vienīgais piegādātājs, kas risināja sarunas par iespējamo lidmašīnas piegādi, bija “Airbus”. Nolēmu uzaicināt arī “Boeing” un “Airbus” iesniegt piedāvājumu. Vēlāk tika ievests arī Bombardier, kas ražoja šos A220. Konkurss tika organizēts 2012. gadā ar trīs piegādātājiem. Mēs lūdzām trīs uzņēmumus, Boeing, Airbus un Bombardier, iesniegt piedāvājumus par 10 lidmašīnām. Airbus tas ir A-319 Neo, Boeing tas ir 737-700 MAX, Bombardier mums piedāvāja CS-300 un pašlaik tas ir A220-300. Visi trīs modeļi ir paredzēti 150 sēdvietām. Nevar noliegt, ka šādu lidaparātu tajā laikā faktiski nebija. Tie ir projektēšanas fāzē. To ražošana vēl nav sākusies. Iesniedzot piedāvājumu, lūdzam arī pārliecību, ka lidmašīnas ar šādiem parametriem tiks uzbūvētas un tās varēs ražot. Mēs pavadījām vairākus mēnešus, gatavojot citātu. Pretendenti tika apspriesti un pieņemts lēmums. (..)

You may also like...