Tagad maksāsiet vēl vairāk! Paziņots, par kuru pakalpojumu iedzīvotājiem no 1. Janvāra nāksies maksāt daudz vairāk

Sākot ar 1.janvāri, tiks mainīta pakalpojuma cena, ko izmanto ievērojama daļa Latvijas iedzīvotāju. Šīs ierosinātās izmaiņas ir iesniegtas Saeimā, un, ļoti iespējams, tās stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

Var jautāt, kāds ir pašreizējā pakalpojuma cenu pieauguma atdzimšanas iemesls? Izmaksu palielināšanās ir pasaules tendence, ko var saistīt ar dažādiem elementiem un darbībām. Tālāk ir minēti daži no galvenajiem iemesliem, kas veicina izdevumu pieaugumu:

Inflācija ir noturīga tendence, kuras rezultātā pasaules mērogā paaugstinās kopējās preču un pakalpojumu cenas. Šis cenu pieaugums rada augstākas dzīves dārdzības personām, kurām ir jāmaksā vairāk par tiem pašiem produktiem un pakalpojumiem.

Enerģijas avotu, jo īpaši naftas un gāzes, cenu noteikšanai ir būtiska ietekme uz dažādām nozarēm, tostarp transportu un ražošanu. Pieaugot enerģijas izmaksām, pieaug arī izdevumi gan par ražošanu, gan par dzīves kārtību.

Kam šoreiz pieaugs izdevumi un cik lielā mērā?
Lai mazinātu būtisko elektroenerģijas tarifu kāpumu, valdība nolēmusi saglabāt dotāciju mājsaimniecību elektroenerģijas tarifiem vismaz līdz 2025.gada beigām. Savu piekrišanu šim priekšlikumam Saeimas deputāti devuši pirmajā lasījumā šonedēļ. Taču paredzētas papildu apspriedes, lai noteiktu kvalifikāciju kompensācijas saņemšanai.

Jaunākais priekšlikums paredz, ka aptuveni 50 000 mājsaimniecību ar pieslēguma jaudu, kas pārsniedz 25 ampērus, būs jāmaksā visa likme. Svaigo elektroenerģijas sadales tarifu ieviešana vasarā atstāja tik milzīgu efektu, ka politiķi nekavējoties izvēlējās tos pārvērtēt.

Divus mēnešus iedzīvotāji bija spiesti uzņemties pārmērīgas nodevas. Pēc tam valsts, sākot ar septembri, ieviesa tarifa nemainīgās daļas samazinājumu par 60%. Saskaņā ar visu iesaistīto pušu vienošanos šī konkrētā vienošanās turpināsies līdz šī gada beigām. Pēc tam tarifi tiks pārvērtēti. Lai neatkārtotos pārmērīgas nodevas, koalīcijas parlamenta desmit deputātu grupa rosinājusi veikt izmaiņas Saeimā.

Valsts budžetā līdz 2025. gadam tiks nodrošinātas dotācijas mājsaimniecību tarifiem, liecina jaunākie grozījumi. Līdzšinējā 60% atlaide tiks aizstāta ar fiksētā tarifa komponentes maksimālā pieauguma ierobežojumu.

Izmaksu limits svārstās no diviem līdz sešiem eiro dažādos gada laikos un ir atkarīgs no savienojuma stipruma. Piedāvājums tapis sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju.

Kā informē gan ministrija, gan “Sadales tīkls”, sagaidāms, ka nākamā gada sākumā šīs korekcijas dēļ ievērojamai daļai iedzīvotāju būs jāmaksā elektrības maksa, kas tiek lēsta aptuveni viena līdz divu eiro apmērā. Nākamā gada izdevumu segšanai “Sadales tīklam” būs nepieciešami aptuveni 50 miljoni eiro, ko paredzēts gūt no “Latvenergo” peļņas.

Bez šaubām, fakts ir fakts, ka 47 000 mājsaimniecību, kuru pieslēguma jauda pārsniedz 25 ampērus, nekāda veida palīdzība netiks sniegta, un papildu tarifs būs pilnībā jāmaksā pašām no 1. janvāra. Tiem, kuriem ir 25 ampēri. ampēra pieslēgums, viņu elektrības uzturēšanas izmaksas pieaugs no pašreizējās likmes, kas ir mazāk nekā 12 eiro mēnesī, līdz gandrīz 30 eiro bez PVN.

You may also like...